Güzellik Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

 Güzellik Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Güzellik uzmanı mesleğini yapmak isteyenler ve bu alanda çalışanların mesleklerine devam edebilmeleri için güzellik uzmanı mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale getirilmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi ulusal yeterliliği temsil eden belge türüdür.  

Güzellik Uzmanı Kime Denir

Güzellik uzmanı vücut veya cilde uygulanacak bakım ve kozmetik ürünlerini belirleyen, cilde temizlik amacıyla peeling ve buhar uygulayabilen, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli tedbirleri alan ve iş organizasyonu yapabilen kişidir.  

Güzellik Uzmanının Görevi Nedir? 

Güzellik uzmanının görevi cildin ihtiyacı olan gerekli kozmetik ürünleri belirlemek ve cilde veya vücuda doğru şekilde uygulamaktır. Cilde gözenek temizliği, tonik, serum ve nemlendirici uygulayarak cilt temizliği yapma, vücuda bakım yapmadan önce ölçüm yapma, vücuda masaj yapma ve ön hazırlık güzellik uzmanının görevleri arasında yer almaktadır. 

Vücuda veya cilde epilasyon işlemi için uygulanacak tekniği belirleme, iğneli ve foto epilasyon, ağda işlemlerini yapma, kaşı şekillendirme ve cilde uygulanacak makyaj çeşidini belirleme gibi görevlerde güzellik uzmanının iş alanına girmektedir. 

Güzellik Uzmanı Çalışma Koşulları Nelerdir? 

Güzellik uzmanı kapalı ortamlarda kimyasal maddelere maruz kalarak uzun süre ayakta çalışmaktadır. Müşterilerle birebir iletişim halinde olan güzellik uzmanları hem kendi sağlıkları hem de müşterilerin sağlığı için bulundukları ortamın iyi havalandırılmış olmasına ve hijyen koşullarına dikkat ederek çalışmaya özen göstermelilerdir.  

Güzellik uzmanlarının çalışma esnasında iş kazaları ve yaralanma riski bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerince mesleki yeterlilik belgesi olmayan uzmanların iş sahasında çalıştırılmaması alınacak önlemlerin başında gelmektedir. 

Güzellik Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

Güzellik uzmanı mesleki yeterlilik belgesi, alanında deneyimli ve tecrübeli kişilerin sahada çalışabilmesi, iş kazalarının önlenmesi ve gerekli iş tedbirlerin alınması için mesleki yeterlilik belgesi yasa gereğince zorunlu hale getirilmiştir. Belgesi olmayanlar güzellik uzmanı unvanı ile alanda çalışamayacaklardır.  

Güzellik Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

Güzellik uzmanı mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı için konuyu detaylandıralım.  

Güzellik uzmanı mesleki yeterlilik belgesini almak isteyenler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Mesleki yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş Belgelendirme kurumuna başvurabilirler. 

Belgelendirme kuruluşumuza başvurarak mesleki yeterlilik belgesi başvuru işlemlerini tamamlayabilirsiniz.  SC Belgelendirme yetkilileri tarafından süreç hakkında detaylı şekilde bilgilendirileceksiniz. 

Güzellik uzmanı mesleki yeterlilik belgesi için adayların sınava katılması gerekmektedir. Seviye 4 sınavına girmesi gereken adayların sınava katılmaları için herhangi bir ön şart bulunmamaktadır.  

Seviye 4 alanında sınava girmesi gereken adaylara yazılı ve teorik olmak üzere iki alanda sınav yapılmaktadır. Adaylara uygulanacak yazılı ve teorik sınavlarda soruların %70 ‘ine doğru cevap veren adaylar başarılı sayılacaklardır. 

Sınavlarda başarılı olan adaylar güzellik uzmanı mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanmaktadırlar Adaylar belgelerini e devlet üzerinden de görüntüleyebilmektedirler. 

Mesleki yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır.  Beş yılın sonunda belge yenilemek isteyenler yine belgelendirme kuruluşuna başvurabilirler. Belge yenileme işlemlerinde son altı ay veya en az 2 yıl boyunca güzellik uzmanı olarak çalıştıklarını belgeleyen hizmet dökümü veya referans mektubu istenilmektedir. Bu kişiler, yeterlilik birimlerince yapılacak olan uygulama sınavına katılır, sınavda başarılı olanlar mesleki yeterlilik belgelerini beş yıl daha uzatma hakkına sahip olurlar. 

Görüş, önerileriniz ve sormak istedikleriniz için bize yazabilirsiniz.